San Martino: tradice slavená v Abruzzu
V průběhu let se o San Martinovi, patronovi vína v regionu Abruzzo, vyprávělo několik legend. Jeho svátek se slaví každoročně 11. listopadu, což je den, kdy se tradičně ochutnávají nová vína.
Podle jedné z legend byl Martino vášnivým milovníkem vína, který se často vracel domů pozdě a v podroušeném stavu. Jedné zimní noci se po návratu rozhodl, že přespí u sudu ve sklepě, aby nerušil svou ženu, která se právě chystala rodit. Venku zuřila bouře a silně sněžilo, což mělo za následek, že Martino umrzl vedle velkého sudu. Když ho druhý den ráno našla jeho žena, všimla si, že mu z úst vyrostla vinná réva a v sudu, který jako zázrakem zůstal plný, se zrodilo víno. Od té doby je San Martino považován za patrona vína a z tohoto příběhu pochází také přísloví: "V San Martinu se každý hrozen musí stát vínem."
Každý rok 11. listopadu se po celém regionu Abruzzo konají festivaly, trhy a obřady oslavující svátek San Martina, přičemž hlavní roli hrají nové víno, kaštany a sezónní dobroty. San Martinův svátek symbolizuje hojnost a štědrost. Už od pradávna se v tento den pořádaly bohaté hostiny, kde nechyběly kořeněné makaróny, vepřové a krůtí maso a také „Cicerchiata“ – tradiční dezert z mouky, vajec, cukru a tuku, který se dnes připravuje i v období karnevalu. Během svátku bylo také zvykem "klepat na sudy" a čepovat nové víno. Ve městě Lanciano se říká: "N'zande Martine, si spìnele nove vote" - „V San Martino se víno čepuje devětkrát“.
Svátek svatého Martina probíhá v radostné atmosféře plné smíchu a vtipů. V provincii L'Aquila je například tradicí schovávat pod dřevěný podnos malé hromádky otrub, pod které se vkládá uhlí nebo mince. Kdo najde minci, sklízí potlesk, zatímco ten, kdo objeví uhlí, je s nadsázkou zesměšňován.
Ve městě Campo di Giove v L'Aquile se koná gastronomická procházka historickým centrem, kde mohou návštěvníci ochutnat tradiční pokrmy a vína, doplněná o starobylé příběhy a zvyky. V Controguerra, v provincii Teramo, probíhá oblíbená běžecká událost Corsa di San Martino, která propojuje sport, zábavu, cestovní ruch, kulturu a gastronomii.
V Casoli v provincii Chieti se slaví průvodem "le ciuocchele," kde obyvatelé nesou staré cínové a kameninové džbány a za doprovodu lidové hudby, nového vína a pečených kaštanů putují ulicemi vesnice.